Atrakcje turystyczne
Jura Krakowsko-Częstochowska kusi malowniczymi zamkami, tajemniczymi jaskiniami i szlakami, które czekają na odkrycie.
Poznaj atrakcje w naszej okolicy
Jura Krakowsko – Częstochowska nazywana także Wyżyną Krakowsko – Częstochowską to piękna, niezwykle urokliwa i malownicza część znajdująca w południowej Polsce. Teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest bardzo urozmaicony. Na jej obszarze znajduje się wiele zabytków, skał, zwapnień i innych miejsc wartych obejrzenia. Wyżynę Krakowsko – Częstochowską dzięki wielu szlakom turystycznym można zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem, samochodem i oczywiście konno 🙂
Jedną z najbardziej popularnych atrakcji na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej jest Szlak Orlich Gniazd. Szlak ma długość ponad 160 kilometrów, przebiega przez dwa województwa (małopolskie i śląskie), łączy Kraków i Częstochowę. Zamki, warownie i strażnice budowane na wapiennych wzniesieniach skojarzone zostały właśnie z orlimi gniazdami. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka miejsc znajdujących się na Szlaku, które według nas są warte odwiedzenia:
Zamek w Olsztynie
Zamek w Olsztynie, położony 23 km od Rancza Rosochacz, to XIII-wieczna warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Charakterystyczna 35-metrowa wieża widoczna jest z daleka. Zamek, rozbudowany przez Kazimierza Wielkiego, ucierpiał w czasie potopu szwedzkiego. Dziś odbywają się tu turnieje rycerskie i imprezy kulturalne.
Zamek w Bobolicach
Położony 26 km od Rancza Rosochacz zamek w Bobolicach, to XIV-wieczna warownia na Szlaku Orlich Gniazd. Zbudowany z inicjatywy Karola Wielkiego, pełnił rolę obronnej twierdzy granicznej, chroniąc Królestwo Polskie przed najazdami ze Śląska. Dziś zamek jest otwarty dla turystów (15 zł dorośli, 10 zł młodzież i emeryci).
Zamek w Mirowie
Położony 25 km od Rancza Rosochacz zamek w Mirowie, to jedna z najpiękniejszych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Monumentalna bryła, wznosząca się na wzgórzu, zachwyca surową architekturą. Powstał w XIV wieku jako strażnica obronna. Jest jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Zamek "Bąkowiec" w Morsku
Położone 32 km od Rancza Rosochacz ruiny to pozostałości rycerskiej warowni z XIV-XV wieku. Otoczone są malowniczymi krajobrazami. W pobliżu przebiegają Szlak Orlich Gniazd i Szlak Warowni Jurajskich. Warto wycieczkę do ruin zamku połączyć ze zwiedzaniem Skał Rzędkowickich i Kroczyckich. Zamek nie jest dostępny do zwiedzania, można go obejść wyznaczoną ścieżką.
Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku
Położony 28 km od Rancza Rosochacz pałac, to miejsce o bogatej historii. Przebudowany w XIX wieku przez gen. Wincentego Krasińskiego, powstał na miejscu dawnego zamku i dworu obronnego z XIII wieku. Obecny kształt zyskał na początku XX wieku dzięki hrabiemu Karolowi Raczyńskiemu. Pałac otacza malowniczy park krajobrazowy.
Dworek Krasińskiego w Złotym Potoku
Oddalony o 28 km od Rancza Rosochacz, to klasycystyczna budowla z XIX wieku. W 1851 roku został zakupiony przez Wincentego Krasińskiego, ojca poety Zygmunta Krasińskiego. Obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne, które przybliża historię tego miejsca i rodziny Krasińskich.
fot: wikimedia commons
Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu
Oddalony o 37 km od Rancza Rosochacz, to największa warownia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Malownicze ruiny, położone na Szlaku Orlich Gniazd, przyciągają turystów swoją historią i legendami. Zamek, znany także z licznych produkcji filmowych, oferuje wieczorne iluminacje, które tworzą idealną atmosferę do odkrywania tajemnic tego miejsca.
Zamek Pieskowa Skała
Zamek Pieskowa Skała, oddalony o 73 km od Rancza Rosochacz, powstał za czasów Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica, a w XVII wieku zyskał renesansowy charakter. Otoczony malowniczym parkiem i XVI-wiecznymi stawami, jest dziś siedzibą filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. W pobliżu znajduje się słynna Maczuga Herkulesa – symbol Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Przełom Warty koło Mstowa
Warta, trzecia najdłuższa rzeka w Polsce, tworzy malowniczy przełom przebijający się przez wapienie Wyżyny Wieluńskiej. Najcenniejsze przyrodniczo fragmenty objęto ochroną w ramach obszaru Natura 2000. To wyjątkowe miejsce znajduje się około 35 km od Rancza Rosochacz i zachwyca pięknem naturalnych krajobrazów.
fot: jura.travel
Góra Zborów
Oddalona o 28 km od Rancza Rosochacz Góra Zborów to wyjątkowy punkt widokowy na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Z jej szczytu rozciąga się panorama na okoliczne zamki i jurajski krajobraz. Charakterystyczne formy skalne, przypominające sylwetki zwierząt i ludzi, noszą takie nazwy jak Młynarz, Kruk, Wielbłąd czy Budda, co dodaje temu miejscu unikalnego uroku.
fot: wikimedia commons
Okiennik Wielki
Położony 33 km od Rancza Rosochacz we wsi Piaseczno, to imponująca grupa skał z charakterystycznym „oknem” o głębokości 7 m i średnicy 5 m. Skałki przypominają ruiny zamku i są popularnym miejscem wspinaczki, oferując trasy o nazwach takich jak „Komin Kosmonautów” czy „Śląski Filar”. To wyjątkowe miejsce przyciąga miłośników przygód i piękna natury.
fot: wikimedia commons
Brama Twardowskiego
Brama Twardowskiego, położona 24 km od Rancza Rosochacz, to imponująca ostrołukowa forma skalna w dolinie Wiercicy. Znajdująca się przy drodze ze Złotego Potoku do Siedlca, jest jednym z najpiękniejszych przykładów form skalnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, zachwycając malowniczym otoczeniem.
fot: wikimedia commons
Rezerwat Sokole Góry
Położony 24 km od Rancza Rosochacz, to jeden z największych rezerwatów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Wyróżniają go lesiste wzgórza, malownicze wapienne skały oraz liczne osobliwości przyrodnicze. To idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek i przyrody. Rezerwat kryje jaskinie, unikalne formy skalne oraz różnorodność flory i fauny, co czyni go obowiązkowym punktem na mapie Jury.
fot: wikimedia commons
Klasztor na Jasnej Górze
Oddalony o 33 km od Rancza Rosochacz, klasztor na Jasnej Górze to najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce i jedno z najważniejszych na świecie. Słynie z cudownego wizerunku Matki Bożej, przywiezionego w XV wieku, oraz roli w ważnych wydarzeniach historycznych, takich jak obrona przed Szwedami w XVII wieku czy Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego w 1956 roku.
fot: wikimedia commons
Pustynia Błędowska.
Znana jako „Polska Sahara”, Pustynia Błędowska, oddalona 59 km od Rancza Rosochacz, to wyjątkowy i unikalny teren w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Kiedyś można było obserwować tam burze piaskowe i fatamorganę. Pustynia, pełna malowniczych krajobrazów, była planem filmowym do „Faraona” i „W pustyni i w puszczy”, a dziś jest chroniona w ramach obszaru Natura 2000.
fot: wikimedia commons
Zalew Porajski
najdujący się niecałe 5 km od Rancza Rosochacz zalew powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Warty. Zalew w Poraju jest nie lada atrakcją dla turystów szukających aktywnego wypoczynku nad wodą. Zalew Porajski należy pod względem wielkości do czołówki polskich sztucznych zbiorników wodnych. Nad zalewem, oprócz podziwiania pięknych, malowniczych widoków można skorzystać z wielu atrakcji. Zalew otacza piękna piaszczysta plaża oraz las. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i rekreacyjnego (rowery, rowerki wodne, łódki, kajaki, żaglówki, jachty)
Stowarzyszenie Marina Poraj – wypożyczalnia ul. Wojska Polskiego 71, 42-360 Poraj – Jastrząb tel. 720 795 207, kontakt@marinaporaj.org.pl, www.marinaporaj.org.pl
Sportowe atrakcje Jury Krakowsko - Częstochowskiej
Jurajski Park Linowy
Położony w Złotym Potoku Jurajski Park Linowy to atrakcja dla całej rodziny. Wyjątkowe trasy zawieszone nad rzeczką zapewniają niezapomniane wrażenia, łącząc radość z nutą adrenaliny. Park oferuje trasy o różnym stopniu trudności, od niskich dla dzieci po wymagające dla dorosłych, oraz zjazdy tyrolką. Dla kibiców przygotowano hamaki i leżaki, aby mogli odpoczywać, obserwując uczestników zabawy.
Spływ kajakiem
Spływy kajakowe na Warcie, Liswarcie, Pilicy czy Wiercicy to doskonały sposób na aktywny wypoczynek i poznanie uroków Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Do dyspozycji uczestników są nowoczesne, lekkie kajaki polietylenowe oraz kamizelki asekuracyjne. Trasy spływów dostosowane są zarówno do początkujących, jak i doświadczonych kajakarzy, a sprzęt dowożony jest w wybrane miejsca, co pozwala na pełną swobodę planowania przygody na wodzie.
fot: splywkajakiem.pl
Szlaki turystyczne
Jura Krakowsko-Częstochowska to raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Region oferuje różnorodne szlaki piesze, rowerowe i konne, takie jak 163-kilometrowy Czerwony Szlak Orlich Gniazd czy 204-kilometrowy Transjurajski Szlak Konny. Dla rowerzystów przygotowano 188-kilometrowy Czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Malownicze trasy, takie jak Żółty Szlak Dolinek Jurajskich czy Szlak Warowni Jurajskich, prowadzą przez unikalne krajobrazy, pełne zamków, skał i urokliwych dolin.
Co mogę zjeść?
-
Oliwa do pizzy,
ul. Kolejowa 2, 42-360 Poraj
tel. 510 510 282 -
Zosieńka 1935,
ul. Kąpielowa 1, 42-311 Żarki Letnisko
tel. 34 311 12 21 -
Restauracja Spichlerz,
ul. Kazimierza Wielkiego 2, 42-256 Olsztyn
tel. 34 328 64 85 -
Pstrągarnia w Złotym Potoku,
ul. Kościuszki 100, 42-253 Janów
tel. 34 327 80 76 -
Smażalnia pod lasem,
ul. Leśna 10, 42-250 Sygontka,
tel. 604 381 163 -
Cafe Consonni,
ul. Zamkowa 9, 42-256 Olsztyn
tel. 502 461 417