Turystyka na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej

Poznaj atrakcje w naszej okolicy

Jura Krakowsko – Częstochowska nazywana także Wyżyną Krakowsko – Częstochowską to piękna, niezwykle urokliwa i malownicza część znajdująca w południowej Polsce. Teren Jury Krakowsko – Częstochowskiej jest bardzo urozmaicony. Na jej obszarze znajduje się wiele zabytków, skał, zwapnień i innych miejsc wartych obejrzenia. Wyżynę Krakowsko – Częstochowską dzięki wielu szlakom turystycznym można zwiedzać na wiele sposobów: pieszo, rowerem, samochodem i oczywiście konno 🙂

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej jest Szlak Orlich Gniazd. Szlak ma długość ponad 160 kilometrów, przebiega przez dwa województwa (małopolskie i śląskie), łączy Kraków i Częstochowę. Zamki, warownie i strażnice budowane na wapiennych wzniesieniach skojarzone zostały właśnie z orlimi gniazdami. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka miejsc znajdujących się na Szlaku, które według nas są warte odwiedzenia:

Zamek w Olsztynie. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych warowni na Szlaku Orlich Gniazd i znajdujący się niecałe 23 km od Rancza Rosochacz to Zamek w Olsztynie. Wysoka na 35 metrów cylindryczna wieża przyciąga wzrok już z daleka. Zamek pochodzi z XIII wieku i został wybudowany jako jeden z elementów systemu obronnego Małopolski od strony Śląska. Przeszedł znaczącą rozbudowę za czasów Kazimierza Wielkiego. Jednak późniejszy potop szwedzki oraz wojna północna okazały się katastrofalne dla Zamku, który nigdy później nie wrócił do stanu swojej świetności. Obecnie zamek jest tłem wielu imprez kulturalnych oraz turniejów rycerskich. Wstęp na zamek jest płatny (7 zł dorośli, 4 zł młodzież ucząca się i emeryci).

Zamek w Bobolicach. Znajdujący się niecałe 26km od Rancza Rosochacz Zamek w Bobolicach to jedna z najbardziej znanych warowni na Szlaku Orlich Gniazd. Twierdza w Bobolicach powstała w XIV wieku. Była pierwotnie zamkiem królewskim zbudowanym z inicjatywy Karola Wielkiego. Bobolice należały do systemu warowni granicznych mających bronić Królestwa Polskiego przed najazdami ze strony Śląska. Zamek jest dostępny do zwiedzania dla turystów (15 zł dorośli, 10 zł młodzież i emeryci).

Zamek w Mirowie. Jeden z najpiękniejszych obiektów znajdujących się na jurajskim Szlaku Orlich Gniazd, a od Rancza Rosochacz położony w odległości 25 kilometrów to Zamek w Mirowie. Monumentalna bryła zamku, leżąca na wzniesieniu robi spore wrażenie. Twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Murowana strażnica powstała około XIV wieku w czasach Kazimierza Wielkiego. Wejście na teren zamku jest płatne (7 zł dorośli, 5 zł młodzież ucząca się i emeryci).

Zamek w Bobolicach

Zamek „Bąkowiec” w Morsku. Ruiny zamku rycerskiego  „Bąkowiec” w Morsku znajdują się 32 kilometry od Rancza Rosochacz. Pochodzące z XIV-XV wieku ruiny znajdują się na terenie ośrodka wypoczynkowego „Morsko Plus”. W pobliżu przechodzą dwie najważniejsze jurajskie trasy piesze: czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd oraz niebieski Szlak Warowni Jurajskich. Warto wycieczkę do ruin zamku połączyć ze zwiedzaniem Skał Rzędkowickich i Kroczyckich. Niestety ruiny zamku nie są dostępne dla zwiedzających. Można obejść zamek po wyznaczonej ścieżce.

Pałac Raczyńskich w Złotym Potoku. Piękny pałac znajdujący się w odległości około 28 km od Rancza Rosochacz jest niewątpliwie miejscem wartym zobaczenia. Przebudowany w latach 50. XIX wieku, z inicjatywy nowego właściciela tego miejsca – gen. Wincentego Krasińskiego. Powstał na miejscu zamku, a wcześniej dworu obronnego z wieżą, stojącego tutaj od końca XIII wieku. W 1857 roku w pałacu przebywał Zygmunt Krasiński z rodziną. Ostateczną formę budynek uzyskał na początku XX wieku, po przebudowie dokonanej przez hrabiego Karola Raczyńskiego. Pałac otacza przepiękny park krajobrazowy.

Dworek Krasińskiego w Złotym Potoku, Muzeum Regionalne im. Zygmunta Krasińskiego. Klasycystyczny dworek wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku jest jednym z zabytków znajdujących się w Złotym Potoku oddalonym od Rancza Rosochacz o 28km. Wincenty Krasiński, ojciec poety Zygmunta Krasińskiego zakupił ten budynek w 1851 roku. Obecnie w dworku mieści się muzeum.

Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu. Położony 37 km od Rancza Rosochacz Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu to największa warownia na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Zamek wzniesiono za czasów Kazimierza Wielkiego Jest to bez wątpienia również jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce. Zamek znajduje się w centralnej części Jury i jest bardzo łatwo dostępny komunikacyjnie dla turystów – obok przebiega czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd. Od początku wieku XX podejmowano szereg inicjatyw zmierzających do zabezpieczenia malowniczych ruin. Obecnie są one udostępnione do zwiedzania, odbywają się tu także imprezy masowe. Ruiny służyły kilkakrotnie jako plenery filmowe, min. przy okazji produkcji „Rycerza”, „Janosika”, „Zemsty” Andrzeja Wajdy czy „Wiedźmina”. Wykonana niedawno iluminacja ruin zamku pozwala podziwiać Ogrodzieniec po zapadnięciu zmroku. Wówczas na zamku w fascynującej scenerii przechadzają się zjawy i duszki, zapoznające turystów z legendami i historiami tego miejsca.

Zamek Pieskowa Skała. Zamek powstał za czasów Kazimierza Wielkiego jako gotycka strażnica i był usytuowany na skale zwanej Dorotką. W XVII wieku został rozbudowany i stał się typową renesansową siedzibą magnacką. Przez wiele lat zamek miał różnych właścicieli i kilka pożarów, które mocno go zniszczyły. Dopiero po II wojnie światowej w latach 1948-64 przeprowadzono dokładne prace badawcze, a następnie budowlane. W ten sposób przywrócono mu wygląd z czasów największej jego świetności. Zamek otoczony jest malowniczym parkiem, u jego podnóża roztaczają się stawy założone jeszcze w XVI wieku. Obecnie jest siedzibą filii Muzeum Zamku Królewskiego na Wawelu. Zamek Pieskowa Skała znajduje się w odległości 73km od Rancza Rosochacz. Niedaleko stawów znajduje się najbardziej charakterystyczna skała na terenie całej Jury – Maczuga Herkulesa.

Rzeka

Przełom Warty koło Mstowa. Warta jest trzecią najdłuższą rzeką w Polsce. Początkowo Warta płynie na krawędzi Wyżyny Krakowskiej, jednak na wysokości Częstochowy gwałtownie skręca na wschód, gdzie przebija się przez jurajskie wapienie Wyżyny Wieluńskiej, tworząc malowniczy przełom. Za Mstowem rzeka łagodnie skręca ku północy. Najcenniejsze pod względem przyrodniczym fragmenty przełomu oraz kilkukilometrowy odcinek poniżej niego objęto ochroną w granicach specjalnego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000. Znajduje się około 35 km od Rancza Rosochacz.

Góra Zborów. Znajdująca się 28 km od Rancza Rosochacz Góra Zborów jest jednym z najciekawszych punktów widokowych na Wyżynie Krakowsko- Częstochowskiej. Z góry roztacza się panorama na jurajski krajobraz, m.in na niedaleko oddalony Ogrodzieniec, Morsko, Mirów czy Bobolice. Interesujące formy skalne na Górze Zborów przypominają sylwetki zwierząt i ludzi, z czego wynikają ich nazwy. Znajdziemy tu np.: Młynarza, Kruka, Wielbłąda, Zakonnicę, Mamę, Tatę, Lalkę, Małego Dziada, Buddę.

Okiennik Wielki. Znajdujący się w Kroczycach, we wsi Piaseczno, 33 km od Rancza Rosochacz grupa skał znana jako Okiennik Wielki. W ogromnym skalnym murze przyroda „wybiła” okno – o głębokości około 7 i średnicy 5 metrów. Okiennik Wielki tworzy z pozostałymi skałami rozległe gruzowisko, przypominające ruiny zamku. Jurajskie skałki największą popularnością cieszą się wśród miłośników wspinaczki. Wytyczyli oni tutaj kilka trudnych tras o nazwach np.: „Komin Kosmonautów”, „Super Akcja” czy „Śląski Filar”.

Brama Twardowskiego. Znajdująca się 24 km od Rancza Rosochacz brama położona przy lokalnej drodze, prowadzącej ze Złotego Potoku do Siedlca. Brama Twardowskiego to forma skalna, która swoim kształtem przypomina ostrołukową bramę znajduje się w przepięknym, malowniczym rejonie doliny Wiercicy. Brama uznawana jest za jeden z piękniejszych form skalnych na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Rezerwat Sokole Góry. 24 km od Rancza Rosochacz i niedaleko Olsztyna znajduje się Rezerwat „Sokole Góry”. Lesisto-skaliste wzgórza z urokliwymi wapiennymi skałkami oraz licznymi osobliwościami przyrodniczymi, stanowią jeden z największych rezerwatów na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Klasztor na Jasnej Górze. Znajdujące się 33 km od Rancza Rosochacz Sanktuarium Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze jest najliczniej odwiedzanym przez turystów polskim sanktuarium maryjnym i jednym z najważniejszych na świecie. W zespole klasztornym ojców paulinów czci się będący bizantyńską ikoną, wizerunek Marii z Dzieciątkiem, który do Częstochowy został przywieziony w XV wieku. Jasna Góra była świadkiem wielkich wydarzeń historycznych, jak np. słynnej obrony przed Szwedami w XVII wieku czy Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego w roku 1956.

Wapienie
Maczuga Herkulesa w Ojcowie

Pustynia Błędowska. Zwana „Polską Saharą” znajdująca się 59km od Rancza Rosochacz Pustynia Błędowska jest niewątpliwie jedną z ciekawszych miejsc do odwiedzenia. Pustynia Błędowska położona jest na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd. Jeszcze na początku XX wieku można było zaobserwować tam burze piaskowe oraz zjawisko fatamorgany. Na terenie Pustyni Błędowskiej zostały zrealizowane zdjęcia do ekranizacji filmu „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”. Jej obszar objęty jest ochroną Natura 2000.

Zalew Porajski. Znajdujący się niecałe 5 km od Rancza Rosochacz zalew powstał w wyniku spiętrzenia wód rzeki Warty. Zalew w Poraju jest nie lada atrakcją dla turystów szukających aktywnego wypoczynku nad wodą. Zalew Porajski należy pod względem wielkości do czołówki polskich sztucznych zbiorników wodnych. Nad zalewem, oprócz podziwiania pięknych, malowniczych widoków można skorzystać z wielu atrakcji. Zalew otacza piękna piaszczysta plaża oraz las. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu wodnego i rekreacyjnego (rowery, rowerki wodne, łódki, kajaki, żaglówki, jachty)

Stowarzyszenie Marina Poraj – wypożyczalnia ul. Wojska Polskiego 71, 42-360 Poraj – Jastrząb tel. 720 795 207, kontakt@marinaporaj.org.pl, www.marinaporaj.org.pl

Wypożyczalnia Sprzętu Wodego „MARIO” ul. Zielona 24, 42-360 Jastrząb, tel.: 661 868 955, www.mario.veretron.pl

Sportowe atrakcje Jury Krakowsko - Częstochowskiej

Jurajski Park linowy: tel: + 48 608 047 668, Wrzoska 19, 42-253 Złoty Potok

Kajaki. Spływy kajakowe Wartą, Białą Przemszą, Czarną Przemszą, Pilicą, Liswartą, Wiercicą. Zapraszamy do poznania Jury Krakowsko – Częstochowskiej z perspektywy kajaka.
tel: +48 601 799 141, +48 609 036 486, e-mail: kajaki@tyrolki.pl 

Szlaki turystyczne:

 • Czerwony Szlak Orlich Gniazd, 163,9 km
 • Niebieski Szlak Warowni Jurajskich, 154 km
 • Czerwony Szlak Rowerowy Orlich Gniazd, 188,3 km
 • Pomarańczowy Transjurajski Szlak Konny, 204 km
 • Żółty Szlak Dolinek Jurajskich
 • Żółty szlak Zamonitu
Kajak

Co mogę zjeść, czyli nasz subiektywny przewodnik po lokalnych restauracjach i nie tylko

Wyżywienie
 • Oliwa do pizzy, ul. Kolejowa 2, 42-360 Poraj tel. 510 510 282
 • Zosieńka 1935, ul. Kąpielowa 1, 42-311 Żarki Letnisko tel. 34 311 12 21
 • Restauracja Spichlerz, ul. Kazimierza Wielkiego 2, 42-256 Olsztyn tel. 34 328 64 85
 • Pierogarnia Babci Marysi, ul. Lipowa 54A, 42-350 Koziegłówki tel. 570 403 303
 • Pstrągarnia w Złotym Potoku, ul. Kościuszki 100, 42-253 Janów tel. 34 327 80 76
 • Smażalnia pod lasem, ul. Leśna 10, 42-250 Sygontka, tel. 604 381 163
 • Cafe Consonni, ul. Zamkowa 9, 42-256 Olsztyn tel. 502 461 417

A może planujesz imprezę w kowbojskim stylu?